+48 -668 163 484

7:00 - 21:00

Czy to jest na pewno najlepsza metoda?

Komu zaufać, jak się uczyć, gdzie się udać, czyli osiołkowi w żłoby dano…

Niestety nie mam jasnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od słuchacza, jego predyspozycji i nastawienia. Bardzo dużo także zależy od samej implementacji metody. Na przykład znam szkoły które uczą metodą komunikacyjną i pozwalają by słuchacze zaglądali do podręczników podczas sesji pytań. Przy zachowaniu wszystkich innych parametrów metody, to jedno uchybienie stawia pod znakiem zapytania cały sens podejścia komunikacyjnego. Z żywiołowych i spontanicznych reakcji, lekcja zmienia się w ustne ćwiczenia gramatyczne, znane ze szkolnych ławek.

To pytanie zatem jest niekompletne. Należałoby zadać kilka pytań:

– Czy ta metoda jest najlepsza dla mnie?

– Czy miejsce w którym się uczę stosuje tą metodę zgodnie z jej założeniami?

– Czy lektor z którym mam zajęcia jest rzeczywiście taki dobry?

Prawie na pewno nie uda nam się odpowiedzieć na te pytania precyzyjnie, ale nie oznacza to, że mamy nie próbować. Byle nie za długo.

Woman - to be or not to be? Hesitation poster.

Wiele godzin zostało zmarnowanych na wybór metody, szkoły, lektora. Wiele godzin, które poświęcone nauce przyniosłyby dużo rezultatów. Z drugiej strony kiepska, źle dobrana metoda lub beznadziejny lektor również może spowodować duże straty czasu. Rozwiązaniem tutaj jest złoty środek, czyli zamiast szukać najlepszej metody, szkoły i lektora, powinniśmy znaleźć dobrą metodę, szkołę i lektora. Reszta leży w rękach uczącego się ponieważ nawet najlepsza metoda nie jest w stanie skopiować wiedzy do naszej głowy (jeszcze, ale pracujemy nad tym).

Najskuteczniejszą metodą na świecie jest zabranie się do roboty i działanie. Znam ludzi, którzy czytali słowniki języka angielskiego (moim zdaniem najgorszy z możliwych sposób), by potem popisywać się znajomością wyrazów, o jakich przeciętny Anglik nie słyszał i nie usłyszy. Włożyli w naukę prawdopodobnie 300% czasu, jaki byłby potrzebny przy tradycyjnym uczeniu się, nie mówiąc już o uczeniu się nowoczesnym. Jednak działali i dopięli swego. Gdyby zastanawiali się czy to jest na pewno najlepsza metoda, wielu z nich zastanawiałoby się pewnie do dzisiaj, ale wyłącznie po polsku.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym dłużej niż jeden dzień to tracisz czas. Zrób sobie herbatę, usiądź w ciszy i spokoju w kuchni i poświęć tym rozważaniom tyle czasu ile uważasz za słuszne, ale zamknij ten etap raz na zawsze i bierz się do działania!

Read 1622 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Skontaktuj się z nami:

Positive Energy sp. z o.o.
siedziba:
ul. Moniuszki 5
42-310 Żarki

adres szkoły i klubu fitness
ul. Słowackiego 17a
42-300 Myszków

Tel. 668 163 484
e-mail: biuro@positive-energy.pl

Naszą misją jest stworzenie szkoły i społeczności, które będą wspierać rozwój i motywować do nauki.