+48 -668 163 484

7:00 - 21:00

Kiedy biorę książkę zaraz chce mi się spać

Jak nie spać ucząc się lub jak się uczyć by nie spać. Oraz czego nie powie ci żaden poradnik.

Wiele osób doświadcza tego problemu. Jest wieczór. Po całym dniu pracy, z poczucia obowiązku i wyrzutów sumienia siadamy w końcu do nauki. Niestety oczy same się zamykają na sam widok książki. Po kilku minutach prób uczenia się odpływamy w objęcia Morfeusza. Tymczasem jeśli spróbujemy robić coś co zwykliśmy robić wieczorami okazuje się, że wcale nie jesteśmy tak bardzo śpiący. Dlaczego zatem książka jest taka usypiająca?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które zwykle lubią się nawzajem i współwystępują.

1) Zasiadasz do nauki o złej porze

sleepy 9689278_mNaturalnym jest, że po intensywnym dniu trudniej się skupić, a po przespanej nocy twój mózg łatwiej się koncentruje. Spróbuj zatem uczyć się rano. Jeśli wstaniesz kilkanaście minut przed wszystkimi będziesz mieć ciszę, spokój, a do tego świeży umysł. O wiele lepsza opcja niż uczenie się „na śpiocha” wieczorami. Pamiętajmy tylko o tym, że by rano móc się uczyć trzeba być również w miarę wypoczętym, czyli przespać tyle czasu ile potrzebujemy.

2) Masz zły (czytaj nudny) styl uczenia się

Nie ma się co dziwić, że nauka jest nudna, jeśli nie stosujesz podstawowych reguł osiągania celów, lub kierowanych prądów motywacyjnych. (przeczytasz więcej o nich tutaj). Niezależnie od super metod i genialnych programów, każdy człowiek jest inny i dlatego ty musisz mieć swój własny system uczenia się. Zawsze planuj nie tylko czas ale treść sesji. Jeśli jeszcze nie wiesz co będziesz robić podczas nauki to najpewniej w ogóle nie zaczniesz. Na przykład mój system wygląda tak, że mam do powtórzenia 40-50 słówek dziennie. Każde słówko którego jeszcze nie umiem odkładam do powtórki na jutro. Jeśli je umiem, oznaczam i odkładam do powtórki z coraz większym interwałem (opiszę kiedyś ten algorytm szerzej).

Nigdy nie dawaj sobie wmówić, że coś jest zbyt trudne jak na twój poziom. Jeśli masz ochotę posłuchać czegoś po angielsku to słuchaj. Nawet jeśli niewiele z tego rozumiesz to nie jest to czas stracony. Słuchaj czegoś co do czego jesteś pewien że zainteresowałoby cię gdybyś rozumiał wszystko.

Stosuj cele pośrednie i sprawdzaj ich wykonanie (np w tym tygodniu nauczę się 25 nowych słówek oraz powtórzę 200 tych które już znam).

3) Nie masz wystarczającej motywacji

Ludzie często przenoszą centrum swojej motywacji z wewnętrznej (występującej zanim zapiszą się na kurs) na zewnętrzną (występującej gdy to już nauczyciel wymaga od uczniów). Niestety motywacja zewnętrzna jest dużo mniej skuteczna. Dlatego warto zawsze pamiętać o swoim podstawowym celu i dlaczego chcemy go osiągnąć. Cele pośrednie, zadawane przez nauczyciela lub program są bardzo potrzebne i przydatne, ale prawdziwego motywacyjnego kopa daje wizualizacja finiszu, czyli sytuacji w której swobodnie posługujesz się językiem.

Przestań szukać świetnych rad, zacznij działać

Czasami ludzie mówią mi: Twoje rady są bardzo dobre, ale nie mogę się zmusić by je wdrożyć. Tutaj jesteśmy w punkcie w którym poza samym sobą nikt nie jest w stanie ci pomóc. Wyobraź sobie, że oglądasz horror i główny bohater ma za chwilę wejść do pomieszczenia pełnego zombie. Ludzie czasami krzyczą przed telewizorami: Nie wchodź tam! Nie otwieraj tych drzwi! Oczywiście bohater nie jest w stanie ich usłyszeć i krwawa jatka jest nieunikniona. Wyobraź sobie jednak, że jakimś cudem nasz bohater jest w stanie ich usłyszeć, ale stwierdza: „Twoja rada jest bardzo dobra, ale nie mogę się zmusić by ją wdrożyć”. Po czym otwiera drzwi i zostaje zjedzony. Może po prostu tak było w scenariuszu, a może rację miał Patryk z którym jechaliśmy na maraton do Warszawy. Powiedziałem mu, że jego życie może być inspirujące ponieważ robi wiele rzeczy na które niewiele osób jest w stanie się zdobyć. Odpowiedział mi: Trzeba po prostu wstać i zacząć to robić. Tego właśnie nie ma w żadnym poradniku.

Read 1765 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Skontaktuj się z nami:

Positive Energy sp. z o.o.
siedziba:
ul. Moniuszki 5
42-310 Żarki

adres szkoły i klubu fitness
ul. Słowackiego 17a
42-300 Myszków

Tel. 668 163 484
e-mail: biuro@positive-energy.pl

Naszą misją jest stworzenie szkoły i społeczności, które będą wspierać rozwój i motywować do nauki.