Arrrrrgh!

3421764_sWłaśnie się zdenerwowałeś z jakiegoś powodu. Pewnie było to wydarzenie, wiadomość lub zachowanie innej osoby, które wytrąciło cię z równowagi. Najczęściej jest to coś czego się nie spodziewałeś i musisz teraz jakoś się dostosować. Zdenerwowanie podnosi twoje ciśnienie, mózg przechodzi w stan „fight or flight”, tymczasowo wyłączają się kreatywne myślenie, pozytywne nastawienie, dobry nastrój. Teraz musisz poradzić sobie z kryzysową sytuacją, potem będziesz radził sobie ze stresem, a ewentualnie po tym wszystkim przyjdzie czas na pozytywne nastawienie i robienie rzeczy w stanie błogiej kreatywności, który z reguły potem już nie przychodzi, z kilku powodów o których teraz nie będę pisał.

Czy musi tak być? Gdzie leży problem? Dlaczego spotyka cię tyle denerwujących rzeczy? Taka karma? Takie życie? Otóż istnieją ludzie, których karma i życie traktują o wiele łaskawiej. Pewnie urodzili się w czepku, albo mają bogatych rodziców, albo… tego samego typu wydarzenia które ciebie wyprowadzają z równowagi ich jakoś nie dotykają? Co więcej – zamiast widzieć w nich przeszkody i problemy, widzą w nich ułatwienia i sprzyjającą fortunę.

Wszystko co cię spotyka ma dwie strony. Z każdego wydarzenia można wyciągnąć coś wartościowego. Bardzo dobry wpis na ten temat znalazłem ostatnio na blogu Art of Manliness, ale też niemal całą książkę na ten temat napisał Shown Achor  – „The Happiness Advantage” . Im więcej rzeczy pozytywnych wokół siebie nauczysz się zauważać tym więcej pozytywnych rzeczy zacznie się pojawiać. Jeśli twój mózg będzie nastawiony na szukanie konkretnych wzorców, to będzie ich widział więcej. Niestety szczególnie w naszym kraju ludzie przeważnie są nastawieni na szukanie problemów, które będą w stanie ich dostatecznie zdenerwować, tak by mogli poczuć się normalnie czyli zupełnie wykończeni i zrezygnowani walką z obrzydłym wrednym światem. Wśród nich chodzą ci drudzy, którzy zamiast walczyć z wiatrem wykorzystują go do zwiększania swojej prędkości. Oni jeszcze dolewają oliwy do ognia wiecznych oburzonych, jednak nie można ich zdenerwować więc są niezniszczalni.

W jaki sposób więc patrzeć na życie by odwrócić swą karmę i zacząć dostrzegać szanse i pozytywne aspekty rzeczywistości? Otóż badania wykazały, że to my mamy decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Możesz to bardzo łatwo sprawdzić samemu. Spróbuj wymusić na swojej twarzy uśmiech i udawaj takiego szczęśliwego leminga przez kilka minut. Po tym czasie endorfiny powinny same napływać do mózgu ponieważ mózg jest sprzęgnięty z twoją fizjonomią i jest to sprzęgnięcie działające w obie strony. Jeśli jesteś smutny możesz to szybko zmienić i nie potrzebujesz żadnych zewnętrznych powodów. Wystarczy że zaczniesz być wesoły a potem już jakoś pójdzie. Podobnie rzecz się ma z asymilacją nowych wiadomości. Jeśli założysz z góry, że jest to wiadomość dobra i zaczniesz szukać w niej pozytywnych cech, na pewno się to uda.

To byłoby z grubsza wszystko. Nie mam cię za idiotę i naprawdę nie wiem dlaczego nie zdołałeś zauważyć takiej oczywistej rzeczy wcześniej. Sam miałem z tym problemy. Zazwyczaj odrzucamy proste rozwiązania ponieważ są dla nas zbyt proste. Wielu liczyłoby raczej na skomplikowany trzydziestodniowy program, wymagający kilkadziesiąt minut praktyki codziennie. Wtedy mogliby powiedzieć, że odwaliłem kawał dobrej roboty i mam super receptę, ale ty nie mają niestety czasu na tyle ćwiczeń, bo są zbyt zajęci swymi super ważnymi sprawami. Wszyscy mogliby poczuć się dowartościowani i wrócić do swych kiepskich egzystencji. Ja jednak gwałtownie oduczam się zmieniać w taki długi i skomplikowany sposób. Zmiana jest szybsza i bardziej trwała jeśli przychodzi szybko i nagle. Można przeczytać kilka książek o tym jakie niebezpieczne są pająki i wciąż nie odczuwać przed nimi strachu, ale niech cię taki skurczybyk przestraszy nocą w łazience i do końca życia będziesz czuł przed nimi respekt.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s