Dopiero młodzi zmienią ten kraj – a ty będziesz jednym z nich.

Ostatnio znowu usłyszałem to bzdurne twierdzenie: Tutaj musi zmienić się pokolenie i muszą przyjść młodzi, by cokolwiek się zmieniło na lepsze. Otóż:stary_mlody

  • Niby dlaczego młodzi mają być lepsi od starych? Ich zalety w tym względzie są co najmniej równoważone przez zalety starych (pasja – doświadczenie, odwaga – rozwaga, itd).
  • Młodzi są wychowywani i wciągani w życie przez starych. Trzeba dużo samozaparcia by przełamać tą naukę i to czym się przesiąknęło. Zarówno dla młodego i starego. Nie sądzę by młodzi mieli w tym względzie łatwiej.
  • Oczywiście jest coś takiego jak transitional character (mam powody by sądzić, że sam taki posiadam, jednak nie zawsze przejście jest na dobrą stronę i nie każdy taki charakter ma.
  • Wydaje mi się, że jest to kolejna wymówka by nic nie robić. Tymczasowo można usiąść na tyłku i pozwalać na to wszechogarniające nas dziadostwo w oczekiwaniu na tych mitycznych młodych.
  • Pamiętajmy że dzisiejsi starzy też kiedyś byli młodymi i też pokładano w nich nadzieje, które następnie zawiedli. Dlaczego uważamy, ze kolejni młodzi nas nie zawiodą w taki sam sposób?
  • Większość ludzi tak ufnie patrzących w młodość nie robi niczego by tej młodości pomóc. Tymczasem najlepszą pomocą byłoby jej właściwe wychowanie, czyli dawanie dobrego przykładu. Może wtedy zamiast czekać na młodych, sami stworzylibyśmy im lepsze warunki do bycia?
  • Nie sadzę by dzisiejsi młodzi byli zainteresowani uzdrawianiem dzisiejszej sytuacji. Myślę że raczej nauczą się omijać stary świat, tworząc nowy równoległy. Już kiedyś o tym pisałem.
  • Jeśli dalej tak pójdzie to młodzi nie przyjdą JEŚLI się nic nie zmieni.
  • Młodzi nie mają jak przyjść. Aby wejść na pozycję w której będzie można cokolwiek zmienić, trzeba podpisać pakt z diabłem, że niczego nie będziesz chciał zmieniać.
  • Jeśli więc jesteś starym, który widzi jedyny potencjał do zmiany w młodych, wiedz, że jeśli nie będziesz jednym z tych młodych, pierwszą zmianą jakiej oni dokonają będziesz ty. Zamiast więc czekać na młodych, sam pokaż im drogę.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s