Jestem na to za stary!

Starsza para 2947002_s Mój ulubiony mit, który jest również przykładem tego, że większość ludzi konfrontowanych z naukowymi dowodami (Krashen, Long, and Scarcella, 1979) nie zamierzają zmieniać zdania bo nie. Badania dowodzą, że dorośli mogą uczyć się języków szybciej niż dzieci, jeśli tylko zmienią najbardziej ograniczające ich wierzenia – że dorośli nie uczą się tak szybko, oraz że nie wolno popełniać błędów.

Można jedynie przyznać, że dzieci uczą się inaczej od dorosłych oraz mają większą szansę na lepsze opanownie wymowy. Nie wspomnę nawet o tym, jak nauka języków obcych u dorosłych podnosi sprawność mózgu, opóźnia niektóre jego choroby i sprawia, że znowu możemy uwierzyć w siebie.

Co robić?

Zmień swoje nastawienie i uświadom sobie, że twój mózg jest o wiele lepiej rozwinięty niż mózg małego dziecka.

Nie próbuj uczyć się metodami ze szkół (które już wtedy nie były skuteczne), próbuj słuchać nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie rozumiesz, próbuj mówić, nawet jeśli boisz się, że będziesz popełniać błędy. Nie wymagaj wyników tu i teraz, to nie jest matematyka. Zaufaj procesowi, a rezultaty zaczną się pojawiać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s