Nie mam czasu się uczyć

Czyli czego rzeczywiście potrzebujesz gdy myślisz, że potrzebujesz więcej czasu i co to znaczy że twoje jutrzejsze możliwości leżą poza twoimi dzisiejszymi możliwościami.TheChicagoMoms-Precious-Time

Jeśli myślisz, że jesteś wyjątkowy ponieważ twoja rzeczywistość cię przerasta to jesteś w błędzie. Sytuacja dzisiaj przerasta wszystkich. Obecnie zbyt wiele się zmienia byś mógł pozostać niezmiennym. Z tego prostego powodu albo się rozwijasz, albo się cofasz. Jeśli chcesz się cofać, nauka języków nie jest dla ciebie.

Niestety nie mam recepty na to jak do doby dodać dwudziestą piątą godzinę. Jednak czy potrafiłbyś ją wykorzystać jeśli nie możesz wykorzystać dwudziestu czterech? Na jak długo dodatkowy tysiąc zł miesięcznie jest w stanie wystarczyć komuś, komu nie wystarcza dwadzieścia cztery tysiące już teraz? Jest takie powiedzenie, że jeśli nie potrafisz cieszyć się z jednego dolara to nie będziesz w stanie cieszyć się milionem dolarów. To samo dotyczy sekund naszego życia.

Gdy możemy poprawić wiele rzeczy, ale mamy środki na poprawę tylko jednej to jak wybrać tą najważniejszą? To proste. Należy odpowiedzieć na dwa pytania:

1) Który wskaźnik jest wyznacznikiem wydajności?

2) Która z rzeczy do poprawienia najlepiej poprawi ten wskaźnik?

38e4e78e4f67810c096f154df52facf3Powiedzmy że mamy poprawić samochód. Pytanie pierwsze pomoże nam określić do czego dążymy. Na przykład w przypadku samochodu wyścigowego może chodzić o prędkość. Pytanie drugie pomoże nam określić gdzie mamy największe tyły. Czyli gdzie nasze wysiłki będą najbardziej efektywne w poprawie wskaźnika prędkości.

To samo musmy zrobić z naszym życiem. Jeżeli po takiej analizie stwierdzimy, że nauka języka obcego znajduje się wysoko w hierarchii naszych potrzeb to powinieneś przyjąć do wiadomości, że w nauce języka głównym sprzymierzeńcem jest systematyczność. Dlatego im wcześniej się do tego zabierzesz tym szybciej to osiągniesz.

Skoro masz za sobą te dwie ważne decyzje: Że chcesz się rozwijać oraz że nauka języka jest ci potrzebna do rozwoju, sprawa jest już dużo prostsza niż była zanim je podjąłeś. Następny krok to wybór gdzie i kiedy znajdę 20 minut dziennie na naukę. Tutaj dochodzimy do bardzo ważnego punktu. Niektórzy ludzie bez problemu podążają za logiką przedstawioną wyżej, ale kiedy przychodzi im przeanalizować swój plan dnia w celu znalezienia tego czasu, często dochodzą do wniosku, że to jest niemożliwe. Niestety 24h dla tych osób to za mało. Takie osoby na zawsze pozostaną już 8b3a4a23f148d4fcde3db19861f60f76zamknięci w kołowrocie codzienności. Bez końca, bez możliwości wyrwania się. Może to brzmi nieco pompatycznie, ale jeśli nie zdasz sobie jasno sprawy z tego jak wygląda alternatywa, nigdy nie zmobilizujesz się do tego długodystansowego wysiłku. 

Podsumowując to nie brak czasu jest problemem, ale brak refleksji nad tym co w danym momencie najbardziej popchnie twoje życie do przodu i ustawione zgodnie z tą refleksją priorytety. Dzisiejsze wyzwania jutro będą twoim domem.   

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s