Nie uczę sie bo nie wiem od czego zacząć

Od czego zacząć naukę, jak się uczyć by się uczyć chciało.

Pewnie spodziewacie się jakiś zaawansowanych lingwistycznych porad w stylu zacznij od odmiany czasownika być. Jednak nic takiego nie napiszę ponieważ każdy jest na innym stopniu rozwoju i innym etapie nauki języka. Do tego wszystkiego każdy ma swoje własne preferencje dotyczące uczenia się, możliwości czasowe i motywację. Jest tylko jedna rzecz wspólna, dotycząca każdego człowieka przed którym stoi zadanie, a bez której nic jeszcze nie zostało zrobione. Tą rzeczą jest działanie. Jeśli jesteś w stanie działać, pchnąć się do przodu, zrobić pierwszy krok i kontynuować podróż bez względu na wszystko, osiągniesz swój cel. Brazylijskie przysłowie mówi: Tam gdzie jest działanie nie ma porażek, są tylko lekcje i zwycięstwa. Porażką jest tylko brak działania. Jeśli chcesz coś osiągnąć możesz i powinieneś już dzisiaj zrobić pierwszy krok. Nawet jeśli będzie to krok w złą stronę to dzięki temu dowiesz się tego i jutro już go zrobisz w dobrą stronę.

Niektórym ludziom to wystarcza. Pozytywna energia pcha ich tak mocno do działania, że napędzają się sami aż do osiągnięcia celu. To są ludzie zorientowani na proces. Dla innych wszystkie projekty przewyższające stopniem skomplikowania ugotowanie bigosu wymagają planu, a plan jest jak dowódca na wojnie – lepszy jakiś niż żaden. To są ludzie zorientowani na plan.

Pamiętajmy jednak, że tworzenie planu nie może przerosnąć praco i czasochłonnością samego projektu. Perfekcjonizm w planowaniu jest bardzo często powodem wiecznego odwlekania całego zadania.

33457613_s prepare failure

Rozplanowane pomysły czasami kończą się niepowodzeniem Pomysły bez planu czasami się udają. Pomysły bez działania na zawsze pozostaną mrzonkami.

 To w zasadzie mógłby być koniec tego postu. Jeśli zaczniesz działać już wygrałeś. Jeśli nie możesz działać ponieważ nie wiesz od czego zacząć – zacznij od celu.

Niektórzy wątpią czy są dostatecznie kompetentni by planować swoją własną naukę. Może powinien to za nich zrobić ktoś z wykształceniem, może potrzebują metodysty-nauczyciela? Być może. Jednak nawet najlepszy metodolog nie ma wglądu w wasze nawyki, preferencje i możliwości. Dlatego to jednak ty jesteś najbardziej kompetentną osobą by ułożyć plan swojego uczenia się.

Inni moi uczniowie często mówią, że nie potrafią sami zmotywować się do nauki i dlatego potrzebują „bata”. Ktoś mi wręcz powiedział: „Nie mogę się zebrać do nauki, weź mnie dzisiaj przecioraj, żebym zobaczył jak niewiele umiem”. Taki masochizm jest efektem postrzegania siebie jako dwóch odrębnych części. Jedna z nich jest rozsądna i „chcąca”, ale druga jest gnuśna i najchętniej leżałaby cały dzień. Te dwie części spiskują przeciwko sobie i szukają sojuszników w walce ze swoim wewnętrznym przeciwnikiem. Tym sojusznikiem miałby być właśnie srogi nauczyciel – bezlitosny sadysta, który jest w stanie wygrać bitwę o czas ucznia. Jeśli należysz do tego typu osób musisz pogodzić się z samym sobą i przekonać tą leniwą cząstkę siebie, że nauka jest przyjemna i można czerpać z niej przyjemność. Nie próbuj przekonywać się, że uczenie się jest słuszne, potrzebne, przydatne, ważne itp. To wszystko już wiesz. Musisz metodą prób i błędów znaleźć taki sposób uczenia się który cię autentycznie wciągnie i zainteresuje. Działaj!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s