To jest dla mnie za trudne!

To jest dla mnie za trudne.

Nigdy tego nie zrozumiem.

Może po prostu przejdźmy dalej.

Wszystko mi się myli.

Ja nie dam rady bo nigdy się nie uczyłem angielskiego.

Już tyle lat się uczę tego angielskiego i nic.

To tylko niektóre przykłady ograniczających wierzeń. Trochę tak jakbyśmy jadąc rowerem próbowali sobie włożyć kij w szprychy ponieważ akurat trzeba popedałować trochę pod górkę. Oczywiście jest to pewien sposób na to by pozbyć się uciążliwego obowiązku. Dobra wymówka pozwala nam spać spokojniej i odłożyć naukę na potem, czyli nigdy.

Nauka obcego języka wydaje się trudna, ponieważ wchodzimy w zupełnie inny świat. Musimy nauczyć się nie tylko go rozumieć, ale także formułować myśli według zasad obcej gramatyki, konwencji i zwyczajów. Dlatego niektórymi sprawami najlepiej się na danym etapie nie przejmować. Niczym budowanie domu należy zacząć od kopania dołów, tak naukę języka zaczynamy od rzeczy, które w niczym nie przypominają naturalnego mówienia. Całość będzie widoczna i zrozumiała dopiero po uchwyceniu poszczególnych elementów, których miejsce i znaczenie w całości na początku nie jest jasne.

9739387_ml_trudna_sprawaZrozumienie jest absolutnie konieczne w nauce, inaczej uczylibyśmy się wszystkiego na pamięć. Jednak tak jak dziecku każemy niektóre rzeczy przyjąć ad hoc, wiedząc, że musi się stosować do pewnych reguł zanim będzie w stanie je zrozumieć, tak ucząc się języka musimy przyjąć pewne fakty zanim będziemy w stanie je zrozumieć.

Jak sobie z tym radzić? Spokojnie. Nawet jeśli powiesz coś źle na lekcji, albo gdy nie zrozumiesz pytania nauczyciela, lub gdy wydaje ci się, że dzisiaj wszyscy są lepsi od ciebie i rozumieją pytania, a ty nie. To wszystko są tymczasowe wrażenia i o ile będziesz pracować, i będziesz obecny(a) na lekcjach to wszystko będzie dobrze i prędzej czy później wskoczysz na wyższy etap (ponieważ nauka języków jest procesem w którym dodajemy codziennie po jednej cegiełce, ale możemy skorzystać dopiero z gotowych ścian – czyli jest to proces w który wkład jest liniowy, ale postępy skokowe).

Zamiast więc tracić energię na narzekanie i dodatkowo utrudniać sobie zadanie, myśl pozytywnie, często rób przegląd własnych umiejętności i zawsze staraj się być świadomy tego gdzie należałoby włożyć wysiłek, by osiągnąć możliwie duży postęp. Z drugiej strony nie można popadać w pułapkę perfekcjonizmu, który równie skutecznie blokuje mówienie jak całkowity brak znajomości języka, ale o tym już w osobnym wpisie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “To jest dla mnie za trudne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s